2018’deki hacker saldırılarını yapay zekalar yönlendirebilir

Cep Telefonu mustafa sanli
sponsorlu reklam

Yapay zekâ gün geçtikçe hızlı gelişimini sürdürüyor. Ve bu hızlı gelişim gelecek yıl hackerların elinde tehlikeli bir silah haline gelebilir. Bu sistemler 2018 yılı içinde uyumayı ve savunma sistemlerine girmeyi, sesli asistanları kontrol altına almayı ve hatta bir kişiyi taklit etmeyi bile öğrenecek.

2016 yazında, bazı otomatik sistemlerin başkalarına saldırmakla yarıştığı bir olay olan Cyber Grand Challenge’a katılmak için yedi korsan ekibi Las Vegas’a gelmişti. Kazanan, Mayem adlı bir makineydi ve şu anda saygın hack yarışmasında birincilik kazanan ilk insanlık dışı yaratık olarak Washington’daki Ulusal Amerikan Tarihi Müzesi’nde sergilenmektedir. 2017’de Mayem başarısını tekrarlayamadı ve insanlara yenildi. Görünüşe göre, makinenin yeterince yaratıcı yaklaşımı, sezgisi ve motivasyonu yoktu. Ama önümüzdeki yıl her şey değişeceğe benziyor. Yapay zekâ teorisi ve uygulamasındaki ilerleme ve aynı zamanda siber güvenlikteki gelişmeler, makine öğrenme algoritmalarının siber savunma ve siber saldırıların kilit unsurları olacağını gösteriyor.

Bilgi güvenliği alanında çalışan çoğu uzmana göre (bir ankete göre ki % 62’si Cylance güvenlik firması çalışanları olan) hacker’lar 2018 yılı ile birlikte siber silah olarak yapay zekâyı kullanmak istediklerini ortaya koydu. Bu konu ile alakalı birçok farklı yazı okunduğunda görülecektir ki yapay zekâ hayatımızın içine yerleşecek. Bir güvenlik sistemleri distribütörü olan Endgame’den Defcon adlı bir veri uzmanı 2017’de OpenAI Gym ortamını inceleyen ve kötü niyetli bir dosyanın virüsten koruma yazılımından nasıl gizleneceğini öğrendiği otomatik bir programın çalışmasını gösterdi. Buna benzer bir kaç daha araç ve yenilik yapay zekanın evrimsel merdivenden bir adım daha yukarı çıkıp nasıl hayata adapte olabileceğini, bilgisayar açıklarını aramak ve bunları bir kişiye zarar vermek için kullanabileceği sistemleri yarattığını hayal etmek kolay olacak diye yazıyor teknoloji haberleri yayınları.

Bilgisayarlar programımızı derleyen, postalarınızı kontrol eden ve akıllı evimizi yöneten bir ses asistanı gibi kişiye uygun bir sistemi taklit edebilecektir. Ama ya kötü niyetli bir yapay zeka onun yerini alırsa? Peki ya güvendiğiniz bir kişiyi, örneğin telefonda sesini, düşüncelerini yazılı bir mesajda sunma biçimini ya da belgedeki dijital imzanızı taklit edebilecek bu kadar gelişmişse…

Belki de bu yüzden DARPA Pentagon Gelişmiş Araştırma Ajansı, kırılmayacak bir bilgisayar olan Morpheus’u geliştirmek için 3.6 milyon dolar ayırmıştır.

Sosyal Ağlarda Paylaş