Amerika İle Türkiye İle Telefon Fiyatları Arasındaki Fark Ne Kadar?

Telefon Haberleri Admin
sponsorlu reklam

Akıllı telefonlar her geçen gün hayatımızda daha fazla yer kaplamaktadırlar. Uyandırma servislerinden, gece uyurken ayarlanan programları da dâhil olmak üzere 24 saat faydalanmamız için yeni yazılımlar ve uygulamalarla desteklenmektedirler. Bu sebeple yaşantımızın bir parçası haline gelen mobil cihazlarla ilgili, sürekli yenilikleri takip eden bir kitle ortaya çıkmaktadır. Bu aşamada akıllı telefonlardaki fiyat değişimleri, ödeme kolaylıkları ve özellikle operatörlerin düzenlediği kampanyalar dâhilinde satışa sunulan cihazlar, teknoloji severlerin yakın markajındadır. Şüphesiz en fazla dikkat çeken konulardan biri, telefon fiyatları olmaktadır.

 

akıllı telefon fiyatları- ceptemobil

Ülkemiz de çok fazla yabancı üretim akıllı telefon bulunduğundan, özellikle bazı telefon markaların fiyatları daha yüksek olarak belirlenmektedir. Örneğin Amerika ve Türkiye’deki telefon fiyatları incelendiğinde, Amerika kökenli Apple firmasının fiyatlarının ülkemizde daha yüksek olduğunu görebilmekteyiz.

 

 

galaxy-s6-edgeJaponya ve Çin kökenli mobil telefon üreticilerinin belirledikleri Amerika satış fiyatları ile Türkiye satış fiyatları arasında ciddi farklılıklar bulunmamaktadır. Bu nedenle Amerika ve Türkiye’deki telefon fiyatları farklarının, her marka için aynı oranda görüldüğünü söyleyemeyiz. Özellikle Apple ürünleri, Amerika merkezli olduklarından fiyatları daha uygundur. Tabi bu aşamada ülke içindeki ekonomik değişimlerin ve dengenin de hesaplanması gerekmektedir. Yani Amerika’da bu ürün ucuz ya da pahalı demeden önce, yaşamsal faaliyetlerin(gelir, gider) ekonomik analizleri de yapılmalıdır. Son olarak bir Apple ürünü olan İphone6, dolar 2.70 olarak hesaplandığında Amerika’da 649 Dolara yani 1.800 TL ye denk gelirken; Türkiye’deki satış fiyatı 2.800TL civarında olarak belirlenmektedir. Ama diğer markalardaki fark TL olarak 100-200TL yi geçmemektedir. Ayrıca Amerika’dan yapılacak alımlar düşünüldüğünde, pasaporta işletmek gibi ek yükümlülükler ve masraflar da hesaplanmalıdır.

Amerika İle Türkiye İle Telefon Fiyatları Arasındaki Fark Ne Kadar

 

Sosyal Ağlarda Paylaş