Android’de Kısıtlama Sinyali

Mobil Dünya mustafa sanli
sponsorlu reklam

Akıllı telefonlar bizim elimiz kolumuz haline gelse de kimi zaman aklımızı karıştırdığı cevabını alamayacağımız sorular ortaya doğurduğu da aşikâr olan bir durumdur.

Telefonumuza indirdiğimiz herhangi bir uygulamada bizden istenilen ve ne anlamda istenildiğini bilmediğimiz onlarca izin oluyor. En basitinden telefonunuza yüklediğiniz bir gizlilik uygulamasından dahi izin için fotoğraf çekimi istendiğinde ve telefonunuza bir başkası girdiğinde o kişinin fotoğrafını çektiğinde o fotoğrafın ne olduğunu kime ve nereye gittiğini insan merak etmiyor değil. İşte bu gibi durumlarda Android’in kısıtlama sinyali devreye giriyor ve bu gibi izin istenilen uygulamalarda bu sinyali kullanabiliyorsunuz. Şöyle bir sorun var ki kısıtlama sinyalini kullandığınız uygulamaların çalışamama ve hata vermesi gibi bir sorun ortaya çıkabilir. Bu gibi sorunlarda uygulamaları Play Store’den indirdiğiniz için uygulamayı silip baştan indirmek hataların ortadan kalkmasını sağlayabilir. Hala daha bir tartışma konusu olan bu kısıtlama sinyali henüz çıkmamasına rağmen şimdiye kadar birçok firmanın Androide bu konu hakkında tekrardan düşünmelerini ve böyle bir durumun ortaya çıkartacağı sorunları gözden geçirmelerini çıkacağı zamana kadar düşünmelerini istemişlerdir.

Kimisi bu durumu önemsemese de bazı insanlar bu kısıtlama sinyalinin hemen çıkmasını istemektedir. Telefonların ve telefonlardaki uygulamaların gizlilikleri kişi hak ve özgürlüklerinin önemi ele alındığında böyle bir kısıtlama sinyalin iyi olsa da kötü sonuçlarda doğurabileceği söz konusu olabilmektedir.

Sosyal Ağlarda Paylaş