Çin merkezli Rokid, kendi AR gözlüğünü tanıttı

Cep Telefonu mustafa sanli
sponsorlu reklam

Şirketler, AR teknolojilerini hayata geçirmeye çalışmaktan vazgeçmiyorlar. Artırılmış gerçeklik kendini profesyoneller arasında zaten kanıtladı, birçoğu eğlence endüstrisi için potansiyelini görüyor ancak gözlük kabul edilebilir ve kompakt bir form bulana kadar, satışların dağılımı hakkında konuşmak zordur. Çinli şirket, sokağa çıkmanın utanç verici olmadığı Rokid – AR gözlükleri piyasaya sundu.

Microsoft’un Holo Lens kulaklık seti çok hantal ve pahalıydı bu alanda bir de Magic Leap var, nihayet halka gösterilmesine rağmen, yetersizliğinden dolayı sayısız rakibi ile hala mücadele edecek konumda değil. Ancak sanal gerçeklik fikrinin, tamamen farklı alanlarda büyük bir gelecek tarafından ön görülebileceğini düşünülüyor. AR cihazlarını yaratma konusunda elini çabuk tutmak için Çin Rokid firması, giyim eşyasının modaya çok uygun bir modelini çıkarmaya karar verdi; bunu da gayet zevkle her yerde kullanılabilecek bir ürün halinde sunuldu.

Firmanın AR-GE departman müdürü Reynold Wu, Google’ın AR cihazları pazarına girme girişimlerinin başarısız olduğunu ancak gözlüklerin vaktinden önce geldiğini belirtti. Şimdi piller, elektronik cihazlar ve diğer bileşenlerin çok daha küçülmesi yüzünden sanal gerçekliğe sahip bir kulaklık setini yapmak on yıl öncesinden çok daha kolay ve az zaman alıyor. Tüketici, artık “sanal gerçeklik” denildiğinde hangi teknoloji haberleri ile karşılaşacağını çok iyi biliyor.

Gözlük, hareketleri ve sesli komutları kullanarak kontrol edilebilir, ancak dokunmatik yüzeye de sahiptir; gözlüğün mercekleri arasında bir kamera bulunur ve gözlüklerin kendisi çeşitli bilgiler gösterecek OLED bir ekrandan oluşur. Bu gözlükler, Android’in özel bir sürümünü çalıştırıyor olacak. Bu, cihaz için mükemmel kolay ara yüz ve sezgisel yönetim, kullanımı basit hale getiriyor, bu nedenle yürüyüş veya sürüş sırasında gözlükleri kullanmak oldukça basitleşiyor.

Geliştiriciler, sanal bir gözlük değil hayatınızı iyileştirecek tasarımlar hazırlıyoruz diyerek gözlüklerin ara yüzü göze batmayacak hatta göze hoş gelecek uygulamalara sahip olduğunu söylüyor.

Şirket sadece bir prototip göstermiş olsa da, cihazın gerçek dünyada nasıl çalıştığını değerlendirmek şuan için mümkün değil. Ancak geniş ölçekli bir sunumu Rokid firması, 9 Ocak’ta başlayacak olan CES 2018 fuarında gösterme sözünü verdi. Prototipin şirket tarafından sunulan videoda nasıl çalıştığını göre bilirsiniz.

 

Video Linki: https://www.youtube.com/watch?time_continue=65&v=eQ2OKB026Wc

Sosyal Ağlarda Paylaş