Drone kullanımı yaygınlaşacak

Uygulamalar Admin
sponsorlu reklam

İnsansız hava aracı olarak bilinen drone, son yıllarda en çok öne çıkan teknoloji ürünleri arasında yer alıyor.
Günümüzde çok farklı şekil, ebatlarda üretilen drone’lar savunma alanında yaygın bir şekilde kullanıldığı gibi son tüketiciler tarafından da kullanılmaya başlandı. Drone fiyatlarının makul seviyelere inmesi, bu araçları hobi amaçlı kullananların daha da artacağının işareti.
Drone’lar birçok amaç için kullanılabiliyor

Drone ile günümüzde yüksek çözünürlüklü video ve fotoğraf çekimi yapılabildiği gibi ufak çaplı taşımacılık faaliyetleri de yapılıyor. Bunun yanı sıra Avrupa’da bazı acil sağlık durumlarında (ilaç taşıma, kan taşıma vb.) drone’lardan yararlanılması gündemde.

Bunların yanı sıra dünyanın önde gelen e-ticaret platformlarından Amazon ve Alibaba drone ile ürün teslimatını test etmeye başladı bile. Yakında Türkiye’de benzer örnekleri görebiliriz. Drone’ların Türkiye yaygın kullanımı hala askeri düzeyde olsa da önümüzdeki birkaç yılda hem ticari anlamda hem de bireysel kullanım amaçlı birçok kişide bu akıllı teknoloji ürününü göreceğiz.
2000-4000 TL aralığında satılan amatör drone’ların kullanımı 2010 yılından bu yana artış gösteriyor. Günümüzde bilinirliği en yüksek drone markalarından biri olan Parrot’ın binlerce AR drone modeli satması bunun en büyük göstergesi.

Amatör drone sektöründe önemli bir oyuncu olan Parrot’un drone’larında yüksek çözünürlüklü kamera, mobil cihazlar ile kontrol, uzun uçuş mesafesi gibi birçok özellik dikkat çekiyor.
Türkiye’deki e-ticaret platformlarında da satışa sunulan drone’lar makul fiyatları ile dikkat çekiyor. Drone’lar birçok amaç için kullanılsa da sivil kullanımı hususunda gizlilik ve fiziksel güvenlik konularında kafalarda hala soru işaretleri var.
Amatör drone’lar ile neler yapılabilir?
Fotoğraf ve video çekimi
Çok küçük çapta ve ağırlıkta ürün taşıma
İlaç dağıtımı
Güvenlik amaçlı havadan kontrol
Özel organizasyonlarda etkileyici görüntü elde etme.
Merak edilen yakın lokasyonlardan görüntü alabilme.
Belediyeler açısından imar faaliyetlerinin hızlı ve kolayca denetlenebilmesi.
Şehir iç trafiğin denetlenmesi.
Orman alanlarının denetlenmesi.

Sosyal Ağlarda Paylaş