En Çok Radyasyon Yayan Telefonlar

Cep Telefonu mustafa sanli
sponsorlu reklam

SAR değeri olarak belirlenen özgül emilim oranı ortamda bulunan radyasyonların insan vücudu tarafından emilme hızını gösterir. Sar değerinin artış göstermesi insan vücuduna giren radyasyon miktarını yükseltir.

Biz insanlar için ikinci bir can olarak adlandırılan cep telefonların çevreye yaydığı radyasyonlar başlıca biz insanlar için büyük bir tehlike arz etmektedir. Yattığımız odada yediğimiz yemeğin yanında dahi bulundurur ve hayatlarımızın olmazsa olmaz parçası olarak görürüz. Her geçen ismi büyüyen telefon firmalarında insan vücudunu tehlike içine sokan SAR değeri dikkat edilmesi gereken bir unsurdur. Sınır olarak gösterilen değer boyutu 2 W/kg olarak gözükürken Huawei Ascend Mate 7’ de Motorola’nın Moto X modelinde ve Nokia Lumia 630 cep telefonunda bu değerin neredeyse sınıra yaklaştığını görmekteyiz.

Bu markaların yanı sıra Çin malı telefonlarında zararı biz insanlar için fazlaca dikkat edilmesi gereken bir durumdur. Vücudumuzun dengesini bozmakta bir numara olan bu radyasyonlu telefonları kullanmaktan son derece geri durmalıyız. Son zamanlarda çıkan cep telefonlarında en fazla dikkat edilen konunun bu olduğu ve SAR oranının en düşük olduğu telefon markasının da Samsung olduğu belirlenmiştir.

Bu nedenle herhangi bir telefon alırken kamerasına ya da hafızasına her ne kadar dikkat ediyorsak yaydığı radyasyon yani SAR değerine de aynı orantıda dikkat etmeli ve telefonumuzu ona göre almalıyız.

Sosyal Ağlarda Paylaş