Fotoğrafta Çözünürlük Nedir

Uygulamalar Admin
sponsorlu reklam

Gelişen teknoloji ile birlikte fotoğrafçılık konusu da sürekli gelişmektedir. Bu gelişim ile birlikte daha gerçekçi ve daha canlı fotoğraf çekmek mümkün olmaktadır. Fotoğrafta çözünürlük nedir sorusu sıkça sorulan ve her dönemde gündeme gelen bir sorudur.
Fotoğrafta çözünürlüğün bir anlamı da fotoğrafın kalitesidir. Bir fotoğrafın çözünürlük sayısı ne kadar yüksek ise o fotoğrafın kalitesi o derece yüksek olmaktadır. Fotoğraflar, küçük renkli karelerin yani piksellerin birleşmesiyle oluşmaktadır. Bu piksellerin inç olarak karşılığı olan sayı, çözünürlüğü belirleyen sayıdır. Bu küçük kareleri bir fotoğraf karesini fazla büyüterek bu kareleri görmeniz mümkündür.
Fotoğrafta çözünürlüğü belirleyen en önemli unsur, kameranın kalitesidir. Bir görüntüyü 24 megapiksel kamera ile çektiğinizde elde ettiğiniz görüntü kalitesi ile 3 megapiksel kamerayla çektiğinizde elde ettiğiniz görüntü kalitesi çok farklı olacaktır. Yine de çözünürlük tek başına belirleyici unsur değildir. Fotoğraf çekerken yeterli ışığın sağlanması, görüntünün doğru açıdan çekilmesi, zoom ayarı yani yakınlaştırma ayarının doğru yapılması, flaşın doğru şekilde kullanılması gibi birçok etken fotoğrafta kaliteyi belirlemektedir.
Fotoğrafta çözünürlük konusunda gelişmeler devam etmektedir. Firmalar, çözünürlük sayısı çok üst düzeyde olan kameralarını kullanıcıların beğenisine sunmaya devam etmektedir. Eğer görüntü kalitesi sizin için önemliyse, buna göre bütçe belirlemeli ve çözünürlüğü üst düzey olan kameraları tercih etmelisiniz. Aksi takdirde elde edeceğiniz fotoğraflar sizi memnun etmeyecek ve fotoğraf çekme zevkinizi azaltacaktır.

Sosyal Ağlarda Paylaş