Google’dan 16 objektifli kameraya 30 milyon $

Cep Telefonu Admin
sponsorlu reklam

Arama motorlarının devlerinden olan ABD’li Google’ı da bünyesinde barındıran Alphabet, iddialı olacağı belirtilen bir fotoğraf makinesine, henüz üretimi tamamlanmadan, daha yapım aşamasında iken tam tamına 30 milyon dolar yatırım yaptı.

Silikon vadisinde bulunan ve kuruluşu yeni gerçekleştirilen Light adlı bir şirket, L16 ismini koyduğu, oldukça küçük yapıda olan bir fotoğraf makinesi ile profesyonel kameralar dünyasına sağlam bir adım atmaya hazırlanıyor. Üretilen makinede tam 16 tane objektif bulunuyor ve makine, rakiplerinin objektif değişimi ile çekebileceği bütün kareleri içindeki bir yazılım sayesinde çekebileceği iddiasında. Boyutu küçük bir akıllı telefonla aynı ölçülerde olacak. Zoom özelliği ön planda. Çektiği fotoğrafları 52 megapiksel ile oluşturuyor. Google’ın bu heyecan veren makineye yaptığı yatırımın sebebi de böylelikle anlaşılmış oluyor.

Üretim tamamlandıktan sonra makinenin yaklaşık 1700 dolardan satışa çıkması beklenmekte. Kaydedeceği videoların ise 4K düzeyinde olması bekleniyor. Google’ın yaptığı yatırım sonrası L16’nın sahip olduğu toplam yatırım miktarı 65 milyon dolara ulaştı.

Sosyal Ağlarda Paylaş