iPhone Telefonların Şarj Ömrünü Uzatmak

Cep Telefonu Admin
sponsorlu reklam

Bilindiği üzere iPhone telefonların şarj ömrü çok kısa. Hele ki telefonu aktif kullanan biriyseniz telefon şarjının bir gün bile dayanmaması sizi çıldırtabilir. 😀 Bunun önlemini siz kendi ayarlarınızı yaparak yapıyorsunuzdur pek tabi ancak bu yazımızda iphone pil ömrünü uzatmak ile ilgili bir kaç ipucu verip bir iki de program tanıtacağız. Programlardan önce genel ayarlardan bahsetmek istiyoruz.

En başta güncel yazılım sürümünü kullanmanız sizi 1-0 önde başlatacaktır! Son sürümü kullanıp kullanmadığınızı kontrol etmek için Ayarlar > Genel > Yazılım Güncelleme seçeneklerine gidin. Güncel sürüm varsa yükleyin.

 

iPhone TELEFONUN PİL ÖMRÜNÜ UYZATAN GENEL AYARLAR

 • Pilin ömrünü uzatmak için genel ayarlardan yapılacak ilk ve en etkili yöntem tabi ki de ekran parlaklığı ayarıdır.
  Eğer karanlık bir ortamdaysanız ekran parlaklığınızı düşürmeniz, aydınlık ve güneşin olduğu bir ortamdaysanız otomatik parlaklık ayarını seçmeniz şarj ömrünüzün uzamasında bir hayli etkili olacaktır.
  Otomatik parlaklık modu için Ayarlar > Ekran ve Parlaklık > Otomatik Parlaklık > Açık adımlarını izlemeniz gerekmektedir.
 • Kullanmadığınız durumlarda wifi ve mobil ağı devre dışı bırakın. Eğer kullanmak durumunda kalırsanız mobil ağlar yerine wifiyi tercih edin. Wifi mobil ağa göre daha az şarj yemektedir.
 • Arka plandaki uygulamaları açık bırakmayın.
 • Uygulamaların arka planda çalışmasını engellemekte pil süresinin uzamasında çok etkili bir yöntemdir. Arka planda çalışan uygulamaları engellemek için şu adımları izleyebilirsiniz: Ayarlar > Genel >Arka Plan > Uygulama Yenile > Kapalı
 • Konum ayarlarınızı kapalı duruma getirin.
 • Uygulamaların otomatik güncellenmesini engelleyin/kapatın.
 • Telefon kilitli durumdayken sürekli bildirim gelmesi ekranın ışığınızın sürekli yanıp sönmesine neden olur bu da şarj sürenizi etkiler, çok fazla ve gereksiz bildirim gelen uygulamaların bildirim ayarlarını kapatın. Ve otomatik kilit sürenizi en aza indirin.
 • Sinyalinizin düşük olduğu zamanlarda telefonunuz yeni operatör aramaya başlar buda şarjınızı yüksek derecede etkiler, o yüzden sinyal düşüklüğü anında telefonunuzu uçak moduna alırsanız şarj süreniz uzamış olur.
  Dipnot: Telefonunuzu şarj ederken uçak moduna alırsanız daha hızlı şarj olur.

Genel olarak bu ayarları yaptığımızda şarj süremizin uzadığını zaten göreceğiz ancak ne yazık ki bu ayarlarda bir zamandan sonra yeterli olmuyor ve daha fazla şarj gitmesi için arayışlara başlıyoruz. Burada programlar devreye giriyor.

 

iPhone TELEFONUN PİL ÖMRÜNÜ UZATAN PROGRAMLAR

Evet arkadaşlar araştırmalarıma göre (iPhone cihazım yok o yüzden sadece araştırarak öğrendiğim kadar anlatacağım) en çok kullanılan ve fayda sağlayan iPhone pil ömrünü uzatma programı Battery Boost imiş. Battery Boost en verimli şekilde nasıl kullanılır ? diye merak ediyorsanız hemen anlatmaya çalışayım;

Aslında bu program bir nevi uygulama ve verileri takip etme ve yönetme programı diyebiliriz. Ekran verilerini, uygulama verilerini vb verileri inceleyerek bu verilere göre ayarlarınızı yapabileceğiniz kolay bir arayüzü olan programın çok fazla anlatılacak bir yanı yok, daha çok telefonunuza yükleyip araştırarak öğrenebileceğiniz bu program şarj sürenizin uzamasında büyük pay oynayacak gibi duruyor. Sizde bu programı veya benzer programları kullanıyorsanız yorum yaparak bizlere görüşlerinizi bildirebilirsiniz.

Battery Boost programını indirmek için tıklayın.

Sosyal Ağlarda Paylaş