İşletim Sistemleri Hakkında Bilmeniz Gereken 5 Kriter

Uygulamalar editör yazar
sponsorlu reklam

Sürekli olarak çevremizden işletim sistemleri hakkında söylentiler duyarız. İşletim sistemleri kabaca tanımlayacak olursak, bilgisayardaki programları ve verileri bünyesinde barındıran, yazılım kaynaklarını yürüterek, donanım kaynaklarını ise yöneterek destek veren bir yazılım. Bilgisayarınızı açtığınız anda, kendini ram e verip tüm işlemlerinizi yapmayı sağlayan bilgisayarın yazılımsal beyni. Windows, Mac, Android, İOS, Linux, Chrome Os işletim sistemlerinin yaygın kullanılanları arasında bazılarıdır. Bunların dışında da yaygın olmasa da kullanılan ve geliştirilme aşamasında olan işletim sistemleri mevcut. Fakat kısa bir bilgilendirme olarak şimdilik yalnızca bahsettiklerimizi ele alalım.

Günümüzde en çok kullanılan işletim sistemi, Windows. Özellikle Windows yazılımları üzerinde çalışan bir bireyseniz Windows işletim sistemini kullanmalısınız. Hesaplı diyebileceğimiz Windows işletim sisteminin, birçok zararlı yazılımında baş hedefi olduğunu unutmamak gerek. Ne de olsa dünya üzerinde en çok kullanılan işletim sistemi türü. Bu durum, hedef olmaya sebebiyet veriyor.

Mac OS X, bir masaüstü işletim sistemi. Günümüzün en iyilerinden biri olan Mac OS X, birçok uygulama ve programı destekliyor. Fakat Windows kadar geniş çaplı değil. Oyun meraklıları için ise biraz geriden geliyor. Fakat üst düzey bilgisayar isteyenlerin tercih edebilecekleri en iyi işletim sistemi denilebilir.

Chrome OS, gelişmekte olan bir işletim sistemi fakat iyi yol kat ettiği söylenebilir. Chrome tarayıcısına masaüstü özellikleri eklenerek desteklenmiş yeni bir işletim sistemi. Fakat bunda da Windows ve Linux yazılımları çalıştıramıyorsunuz.

Linux ise ortalamalarda giden bir kullanıcı için uygun bir seçenek. Google chrome ve mozilla firefox sürümlerine sahip. Unix tabanlı işletim sistemi kullanıcıları için uygun olduğu söylenebilir.

Android ise farklı bir seçenek olarak göze çarpıyor. Fakat bu farklılıkta, mobil uygulama kısıtlılığınızın olduğu da aşikâr.

Sosyal Ağlarda Paylaş