Kısa mesajda taht savaşları

Cep Telefonu Admin
sponsorlu reklam

Geçtiğimiz hafta dünya üzerinde Zengin İletişim Tercihleri lanse edildi. Bu eski adı ile SMS’in yerini almış durumda. Grup mesajlaşmalarını ve video paylaşımlarını da içeriyor. Ayrıca bünyesinde ödeme seçenekleri de bulunacak.

Son yıllarda sıklıkla kullanılan mesajlaşma servisleri WhatsApp, Facebook Messenger, Tango, VİP, Viber; mesajlaşma tahtının sahibi SMS’in zirvedeki yerini fazlası ile sallamıştı. SMS’in bu servislere cevabı ise RSC (Zengin İletişim Tercihleri) ile oldu. Ülkemizde ve tüm dünyada SMS sayısı günden güne düşüş göstermekte.
Ülkemizde, 2013 yılında 177 milyar SMS gönderimi sağlanmıştı. 2014 yılına gelindiğinde ise bu rakam dikkat çekici bir şekilde 124 milyara düşmüştü. 2015 yılında ise düşüş devam etti ve rakam 101 milyar olarak açıklandı.

Mobil sektörünün en büyük birliklerinden GSMA, 2008 yılından beri bu konu üzerinde yoğun mesai harcıyor. Çözüm olarak ortaya çıkan RSC, şuanda toplam 57 telefon üreticisi ve operatör tarafından desteklenmektedir. Yeni döneme geçildiğinde artık SMS eskisi gibi cazip hale gelmiş olacak ve belki de tahtını geri alacak.

Sosyal Ağlarda Paylaş