Kulaklık Girişi Tarihe Karışıyor

Cep Telefonu Admin
sponsorlu reklam

USB Type-C’nin akıllı telefonlarca yavaş yavaş benimsetilmesi ile kulaklık girişlerine gerek kalmıyor. Özellikle amiral gemisi olarak adlandırılan, firmaların en iyi ve en üst model cep telefonlarını kapsayan ürünlerde kulaklık girişi yerine USB Type-C tercih edildiği göze çarpıyor. Bu durumda kullanıcılar ikiye ayrılacak. Kulaklık devrini kapatmak istemeyenler ve teknolojiye uyup USB kullanacak olanlar…
Son zamanların telefon piyasasında en çok beklenen ve ilgilenilen telefonu ıPhone 7 ve ıPhone 7 pluslarında tanıtım günleri açıklandı. Telefon için ortaya atılan iddialardan biri ise, kulaklık girişinin bulunmaması. Bu durum Apple USB Type-C ye mi geçti sorusunu akıllara getiriyor. 7 Eylül tarihinde lansmanı gerçekleşecek olan telefonu gördüğümüzde bu soruya cevabı bulmuş olacağız. Moto Z ‘de amiral gemisi telefonlarında USB Type-C girişini benimsedi.

Kulaklık girişinin kaldırılması haberlerinin ardından gözler Intel’e çevrildi. Intel geliştiricileri bu durum için USB Type-C’nin 3,5 mm lik kulaklık girişinden çok daha avantajlı olduğunu belirttiler. Hem ses genişliği hem de ses özellikleri konusunda USB tercih edilebilir bir ürün.
Kullanıcıların akıllarına takılan bir diğer soru ise yeni bir telefon aldıklarında, telefonun kutusundan USB Type-C kulaklıklara ya da farklı aparat ya da adaptörlere ulaşıp ulaşamayacakları. Öyle ki firmalar bu malzemeleri kutulara yerleştirmez ise, kullanıcı ayrı bir miktar ödeyerek satın alabilecek.

Peki, neden USB Type-C ye geçiyoruz? İşte bu sorunun cevabı ise oldukça mantıklı. USB Type-C, bozulmamış ses kalitesi, gürültü engelleme, ekstra bas ve konser salonu efekti gibi farklı ayrıcalıklar sunabilecek. Görüntü kalitesinde de hatırı sayılır bir gelişme olacağını belirten yetkililer, USB’ler ile birden fazla monitöre görüntü aktarımı yapılabileceğini ifade etti. Yani standartlar, izledikleri yolların aksine bambaşka bir yolda gelişebilecek.

Sosyal Ağlarda Paylaş