Nokia’dan Sesli Asistan Uygulaması

Cep Telefonu editör yazar
sponsorlu reklam

Dünya genelinde en önemli telefon üreticilerinden olan fakat bir dönem Samsun ve Apple gibi firmalarda rekabet konusunda gerilerde kalan Nokia, son olarak piyasaya sürdüğü N6 modelinde Android işletim sistemine giriş yaptığını açıkladı. Bununla yetinmeyen Nokia diğer taraftan Viki adını verdiği Viki projesine Microsof ve Apple firmalarının geliştirdiği sesli asistan sistemine adım attı.

Geçtiğimiz günlerde teknolojik alandaki yeniliklerin sergilendiği CES 2017 fuarında Nokia firması da geri kalmayarak yeni akıllı telefon modeli N6’yı görücüye çıkarmıştı. Yeni model akıllı telefonda Apple ve Microsoft firmasının geliştirdiği sesli asistan uygulamasına benzer kendi geliştirdiği ve Viki adını verdiği uygulamayı telefon modelinde kullandığı ortaya çıktı. Cortana ve Siri gibi sesli asistan uygulamalarından sonra Nokia tarafından geliştirilen Viki uygulamasının neler sunabileceği şimdiden merak konusu haline geldi.

Nokia firması tarafından geliştirilen Viki sesli asistan uygulamasının komut, sesli yanıt ve plan-programlama gibi birçok seçenek sunacağı belirtilmekte. Yapay zeka yardımı ile geliştirilen ve bulut tabana sahip sistemi ile devamlı olarak öğrenmeye müsait olan sesli asistan sisteminin Nokia’nın yeni akıllı telefonu N6 modelinde kullanılacağı beklenmekte.

Sosyal Ağlarda Paylaş