Telefona gece bakmak körlüğe mi neden oluyor

Cep Telefonu Admin
sponsorlu reklam

On beş dakikalık geçici körlük yaşayan iki kadın, birçok medikal test ile körlüklerinin sebebini araştırdılar ve sonuçta geçici körlüğe gece yatakta cep telefonlarına bakmalarının sebep olduğunu anladılar.

Yapılan habere göre birisi 22 diğeri 40 yaşında olan iki kadın geçici körlükten dolayı endişe duyuyor ve yaptıkları medikal testler sonucu dertlerinin çözümünü bulamıyorlardı. Bunun sonucunda bir göz doktoruna gitmeye karar verdiler. Görüştükleri doktor kadınlara ilk olarak hangi ortamda geçici körlük yaşadıklarını sordu ve iki kadın da aynı cevabı verdi. İkisi de gece yataktayken ve cep telefonunu kontrol ederken bu sıkıntıyı yaşıyordu.

Verdikleri cevap karşısında doktor hemen teşhisi koydu ve sıkıntının yatakta telefona bakmaları olduğunu belirtti.
İki kadında yatakta yan yatmış durumda gözlerinin birisi yastığa gömülü ve kapalı, diğeri açık ve telefona bakmakta olduğunu söyledi. Bu şekilde bir müddet durduktan sonra uyumak için telefonu kapattıklarında geçici körlük başlıyor.

Telefona bakan göz ışık aldığı için küçülüyor, diğer kapalı olan göz ise karanlığa alışmak için büyüyor. Telefonu kapattıklarında ise gözlerin ortama alışması zaman alıyor ve geçici körlük oluşuyor. Uzmanlar durumun geçici olduğunu ve her insanda aynı etkiyi yapmadığını belirtiyorlar ancak karanlık ortamda telefonu kullanmamak en iyisi.

Sosyal Ağlarda Paylaş